Logo sv.masculineguide.com

Den Berömda Ferrari Från 'Ferris Bueller's Day Off' Går Till Auktion

Video: Den Berömda Ferrari Från 'Ferris Bueller's Day Off' Går Till Auktion

Video: Ferrari 250 GT Spyder California Replica 1961 [Ferris Bueller's Day Off] 2024, Maj

Bum-dum, chicka-chickaa! Jag är så ledsen för att ha implanterat den öronormen av melodi i ditt huvud för resten av dagen, men jag var tvungen att det krävdes för dagens ämne: Faux-Ferrari från en av de bästa filmerna genom tiderna, Ferris buellers lediga dag. Och du kan snart äga det.

Image
Image

Byggd för att likna 1961 Ferrari 250 GT Kalifornien, bilen är faktiskt en sammanslagning av mycket olika delar, inklusive stålrörsunderram, Ford-sourced liten block V-8 och Ferrari-inspirerad glasfiberkarosseri - långt ifrån den italienska karossen av den verkliga affären.

Anledningarna till att kitbilen används för filmen är ganska uppenbara. För det första är det mycket lättare att försäkra ur produktionssynpunkt. För det andra skulle sannolikt Ferrari ha typiska italienska problem. Inte något du vill ha när filmskapare behöver något för att arbeta efter efter. Och slutligen, verklig 1961 Ferrari 250 GT Californic bär prislapp långt in i de sju figurerna, även i slutet av 80-talet när filmen gjordes.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

För filmen hade produktionsföretaget byggt tre bilar: en för statiska bilder utan löpande redskap och två andra avsedda för huvuddelen av filmens scener och bilder. Detta specifika exempel är en av de fullt igånga replikerna. Enligt Mecum skulle auktionshuset se den här filmlegenden korsa blocket senare nästa vecka, 1985 ModenGT Spyder Californijust slutförde nyligen tio års restaurering och förbättring från den ursprungliga designen.

I stället för den ursprungliga filmklippningen är 260 CI V-8 en racefärd Ford Windsor-motor som är bra för 500 hästkrafter efter grundlig uppgradering. Framifrån finns en helt oberoende fjädring, medan solid bakaxel med fyrlänksfästen på baksidan. Lägg till några Wilwood-bromsar så att bilen äntligen kör, svänger och stannar som sann Ferrari.

Ursprungligen var denna bil tänkt att vara filmens stuntbil. Men när vi sköt filmens berömda hoppscen, bröt den främre upphängningen de flesta av sina bultar och båda bilarna blev både stjärn- och stuntbilar när besättningen tävlade för att fixa det som var sönder den dagen av skjutningen.

Enligt mannen som byggde den, Neil Glassmoyer från ModenSpyder Designs,”Första gången regissören John Hughes ringde, lade jag på honom för att jag trodde att det var en vän till mig som fick praktiska skämt. Sedan ringde han tillbaka och övertygade mig om att det verkligen var han, så Mark och jag tog bilen till hans kontor. Medan vi väntade ute för att träffa Hughes, kom den här snygga killen ut ur byggnaden och började se över bilen; vi tänkte från hans utseende att han måste ha varit vaktmästare eller något. Sedan tittade han upp vid fönstret och ropade:”Det här är det!” Och flera huvuden stack ut för att se. Den snuskiga killen var John Hughes, och folket i fönstret var hans personal.”

Mecum har inte släppt någon auktionsuppskattning när detta skrivs, men den här bilen såldes för fem år sedan för 235 000 dollar. Som sagt, eftersom nostalgi på 1980-talet har sett en massiv uppgång under de senaste två åren (dvs. Radwood), kan det antalet klättra ännu högre. Vi måste bara se om folk är redo att upptäcka att eftersom livet rör sig ganska snabbt, kanske de behöver stoppa och titta runt. Eventuellt bakom ratten i den här faux-Ferrari.

Rekommenderad: