Logo sv.masculineguide.com

2 Vintagebilar Som Tidigare ägdes Av Beatles är Ute För Auktion

Video: 2 Vintagebilar Som Tidigare ägdes Av Beatles är Ute För Auktion

Video: Unboxing Rare/Vintage UK vinyl 45s - Beatles/Lennon/McCartney 2024, April

Nu har du chansen att äga de två mest brittiska musik- och bilhistoriska bitarna: en AstonMartin DB5 från 1964 som tidigare ägdes av Sir Paul McCartney och Mini Cooper 1966 som tidigare tillhörde Ringo Starr. Båda fordonen är för bud viBonhams, firade auktionshus i England.

Aston Martin köptes av McCartney 1964 och njöt av Beatle i sex år.”Även om [McCartney] senare ägde en Aston Martin DB6, som har varit föremål för omfattande medicinering, tros denna mindre kända DB5 vara den första Aston som ägs av musiker. Han beställde det vid en särskilt viktig karriärtid: bara några veckor efter Beatles berömda framträdande i Ed Sullivan Show och avslutningen av inspelningen av Hard Day's Night, deras första film, utarbetar Bonhams.

Image
Image

Efter McCartney samlade denna DB5 en lång rad ägare, bytte händer i årtionden och fick några välbehövliga uppdateringar för att hålla den igång och se snygg ut. Idag ser bilen lite annorlunda ut än den McCartney körde. På 1960-talet kunde Paul ses kryssa i en SierrBlue-yttersida och ett rikt svart läderinredning som enligt uppgift inkluderade sömnad med noter. Sedan dess har DB5 ommålats Silver Birch (vilket är den färg som James Bond föredrar) och fått mörkt rött läderinredning. Den coolaste funktionen är dock Philips Auto-Mignon skivspelare som McCartney lade till i fordonet, som sedan dess har beställts på nytt - för vem lyssnar inte på vinyl på vägen?

Starrs 1966 Mini Cooper 'S' Radford Conversion köptes tillsammans med tre andra Mini Coopers - för Paul, John och George - av Brian Epsteins förvaltningsbolag 1966. Varje medlem i Fab Four ägde sina respektive fordon under olika tid (George Harrison gav så småningom sitt söta målarjobb och presenterade det i T Magical Mystery Tour). Ringo höll emellertid bara på honom i ungefär ett år tills han sålde den 1968. Bilen försvann lite tills den skopades upp 1977; Mini har varit kvar i samma familj fram till nu.

Image
Image

Innan den först gick på vägen modifierades Cooper av den berömda bussbyggnadsföretaget Harold Radford för att inkludera hatchback så att Ringo skulle ha tillräckligt med utrymme för att dra sina trummor. Andra höjdpunkter inkluderar tvåfärgad, Rolls-Royce Regal Red och silvergrå exteriör; valnöt accenter; skräddarsydda fönsterramar; och den ursprungliga loggboken signerad av Richard Starkey (akRingo Starr) och Brian Epstein.

Både McCartneys Aston Martin och Starr's Mini kommer att auktionera på The Bond Street Sale den 2 december 2017 i London. Cooper förväntas sälja var som helst mellan $ 120.000 och $ 160.000. DB5 är, förståeligt nog, lite dyrare - den förväntade prislappen är mellan $ 1,6 miljoner och $ 2 miljoner.

Det finns också Porsche 911 'SWB' Coupé 1965, Jaguar XK150 3,8-liters 'S' Coupé - åh och 1959 Bentley S1 Continental Sport Saloon som ägs av både Sir Elton John och Alan Sugar. Vi hoppas att du har miljoner (eller två) som ligger kvar.

Rekommenderad: